عفو بین‌الملل: جمهوری اسلامی به «جنگ علیه زنان» ایران پایان دهد و حجاب اجباری را لغو کند

عفو بین‌الملل: جمهوری اسلامی به «جنگ علیه زنان» ایران پایان دهد و حجاب اجباری را لغو کند

برمش/ روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳، سازمان عفو بین‌الملل در نامه‌ای سرگشاده خطاب به مقامات جمهوری اسلامی خواست با لغو قوانین حجاب اجباری، به مجازات زنان و دختران ایرانی برای سرپیچی از این قوانین پایان دهد.

عفو بین‌الملل همچنین درخواست کرده است همه کسانی که به دلیل سرپیچی از رعایت حجاب اجباری بازداشت به سر می‌برند «بی قید و شرط» آزادی شوند.

این سازمان از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است نیروهای حکومتی را که مسئولیت اعمال قوانین حجاب اجباری به آنها محول شده است، منحل کند و افراد دخیل در نقض حقوق زنان از طریق اعمال این قوانین و مقررات را مورد بازخواست قرار دهند.

این نهاد حقوق بشری با اشاره به اجرای کارزار سراسری موسوم به «طرح نور» که مدافعان حقوق بشر و کاربران شبکه‌های اجتماعی از آن به عنوان «جنگ علیه زنان» یاد می‌‌کنند گفته است که اعمال خشونت علیه زنان به دلیل عدم رعایت قوانین حجاب اجباری در هفته‌های اخیر تشدید شده است و مزاحمت‌ مأمورانی که زنان و دختران را مورد آزار و اذیت فیزیکی قرار می‌دهند و یا آنها را با خشونت گرفته و به داخل خودروهای پلیس می‌اندازند، به «آدم‌ربایی» تشبیه کرده است.

عفو بین‌الملل افزوده است که زنان همچنین گزارش داده‌اند که مأموران جمهوری اسلامی هنگام بازداشت از دستگاه‌های شوک الکتریکی استفاده می‌کنند و آنها با محاکمه‌های ناعادلانه، توقیف خودرو و جریمه‌های نقدی روبرو می‌شوند.

سختگیری در مورد قوانین حجاب اجباری پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و اعتراضات سراسری تشدید شد.
علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۲۲ فروردین در سخنرانی نماز عید فطر خود با فرمانی جدید به «آمران به معروف» که پیش‌تر آنها را «آتش به اختیار» توصیف کرده بود، از آنها خواست که «با هنجارشکنی دینی برخورد کنند.»

تشدید سختگیری‌ها در مورد حجاب اجباری با انتقاد گسترده نهادهای حقوق بشری همراه شده است.

#برمش_صدای_زنان_بلوچستان

تلاش برای دستیابی به برابری جنسیتی و رفع هر گونه تبعیض و پیشبرد فعالیتها بر بنیاد حقوق بشر سازمان ملل میتوانید از طریق لینک های زیر با بِرَمْش همراه باشید:

وبسایت برمش :
www.Bramsh.org
Instagram:
https://www.instagram.com/bramsh_org
Telegram:
https://t.me/bramshbalochistan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا