چهار زن تاثیرگذار بلوچ در بلوچستان و جهان

چهار زن تاثیرگذار بلوچ در بلوچستان و جهان

برمش/ در حالیکه رژیم جمهوری اسلامی ایران و پاکستان با قدرت رسانه ای که دارند، همواره در تلاش هستند تا از زن بلوچ چهره ای منفعل، به حاشیه رانده شده که تمام روز خود را به سوزن دوزی، بچه داری می گذراند به تصویر بکشد، زنان بلوچ با شکست کلیشه های رایج بر علیه استبداد و ستم حاکم به پا خواسته و چهره جدیدی از زن بلوچ به دنیا نشان دادند.

“فریبا بلوچ”، “مهرنگ بلوچ”، “سمی دین بلوچ” و “بیبو بلوچ” چهار زن تاثیر گذار بلوچ در بلوچستان و جهان هستند که با فعالیت های خود، صدای رسای زنان بلوچ شده و شجاعت زن بلوچ را به رخ دنیا کشیدند.

فریبا بلوچ یک فعال حقوق بشر بلوچ است که در مورد حقوق زنان و بحران حقوق بشر در بلوچستان فعالیت های گسترده ای انجام داده است.

فریبا با اینکه بارها توسط مقامات ایرانی تهدید به مرگ شده و پسر و برادرش در ایران نیز بازداشت شدند، دست از مبارزه نکشیده و این فراز و نشیب ها، تهدیدها و فشارها، مانع ادامه فعالیت های او نشده است.

این بانوی بلوچ جایزه بین‌المللی «زنان شجاع ۲۰۲۴» وزارت خارجه آمریکا را از آنتونی بلینکن وزیر خارجه و جیل بایدن بانوی اول ایالات متحده دریافت کرد.

دکتر مهرنگ بلوچ پزشک، فعال حقوق بشر و بنیانگذار سازمان کمیته بلوچ یکجهتی که برای مفقود شدگان اجباری تاسیس شده در حال فعالیت است. فعالیت وی زمانی که ۱۶ سال داشت پس از آن آغاز شد که پدر وی در سال ۲۰۰۹ توسط ارتش پاکستان ربوده و در سال ۲۰۱۱ پیکر بی جان او در حالی که مورد شکنجه قرار گرفته بود، کشف شد.

اوج فعالیت های وی زمانی بود که به رهبری او کاروانی شامل صدها نفر که دادخواه فرزندان مفقود یا کشته شده خویش بودند، از شهر کویته به اسلام آباد حرکت کرد.

کاروان دکتر مهرنگ بلوچ با استقبال هزاران نفری در هر شهر و منطقه روبرو شد و علیرغم سانسور شدید خبری توسط رژیم پاکستان صدای مردمان بلوچ را با اعتصاب و تحصن دو ماهه در مقابل باشگاه مطبوعاتی اسلام آباد به گوش جهانیان رساند.

سمی دین بلوچ فعال حقوق بشر و دارای مدرک لیسانس علوم رسانه است که پس از مفقود شدن اجباری پدرش دین محمد فعالیت خود را آغاز کرد. اولین راهپیمایی سمی به سال ۲۰۱۴ بر می گردد که وی با کاروان اعتراضی که توسط ماما قدیر برنامه ریزی شده بود از شهر کویته به اسلام آباد با پای پیاده حرکت کرد تا در مورد مفقود شدگان اجباری اعتراض خود را به مقامات پاکستانی برسانند و تحصن کردند تا ناپدید شدگان از جمله پدر وی بازیابی شوند.

سخنرانی های این بانوی بلوچ در راهپیمایی طولانی سازماندهی شده توسط کمیته بلوچ یکجهتی منجر به افشاگری های گسترده ای در خصوص ناپدیدسازی اجباری و قهری، قتل های فراقانونی و نقض حقوق بشر در بلوچستان، گردیذ.

بییبو بلوچ یکی دیگر از زنان تاثیر گذار بلوچ که هم رکاب با دکتر “مهرنگ بلوچ” و “سمی دین بلوچ” برای عدالت و آزادی و حقوق بشر فعالیت های خود را آغاز کرد.

این بانوی بلوچ در راهپیمایی برای ناپدید شدگان اجباری بلوچ توسط ارتش پاکستان از کویته به اسلام آباد حضور داشت که به مدت دو ماه در باشگاه مطبوعاتی اسلام آباد تحصن و تجمع کردند.

زنان بلوچ با کمترین امکانات همواره بر علیه ظلم جنگیده و در تلاش بوده اند تا بر علیه ستم مضاعفی که از سوی جوامع مردسالار و حکومت دینی رژیم های ایران و پاکستان بر آنها روا می شود مقابله کنند و صدای خویش را به گوش جهانیان برسانند.

#برمش_صدای_زنان_بلوچستان

Bramsh-Balochistan woman’s voice

تلاش برای دستیابی به برابری جنسیتی و رفع هر گونه تبعیض و پیشبرد فعالیتها بر بنیاد حقوق بشر سازمان ملل میتوانید از طریق لینک های زیر با بِرَمْش همراه باشید:

وبسایت برمش :
www.Bramsh.org
Instagram:
https://www.instagram.com/bramsh_org
Telegram:
https://t.me/bramshbalochistan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا